Podwórkowa awantura
Witamy Was Kochane Ekoludki🙂
Na miły początek dnia trochę się poruszajmy 🙂
Posłuchajcie bajki terapeutycznej “Na wiejskim podwórku” Tatiany Jankiewicz:
Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem…
Pewnego dnia stało się coś strasznego. Na wiejskie podwórko wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały.
Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko…ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami. Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń…
Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…
Odpowiedzcie na pytania:
– jak zachowywały się zwierzęta na początku bajki?
– co zmieniło zachowanie zwierząt?
– jakie było zachowanie zwierząt, gdy do wioski wkradła się złość?
– które zachowanie zwierząt podobało Wam się bardziej i dlaczego?
– co pomogło zwierzętom w ich zmianie zachowania?
Zapraszamy Was na zabawę ruchową przy piosence pt. „Podwórkowa awantura” według Waszego pomysłu. Na pewno świetnie sobie poradzicie 🙂
Teraz trochę sobie policzymy. Potrzebne będą nakrętki po napojach (to będą liczmany). Rodzic podaje treść zadania a dziecko dokonuje obliczeń za pomocą liczmanów. Będziemy dodawać w zakresie 10.
- „W gospodarstwie były 4 kury i 5 kaczek. Ile ptaków było w gospodarstwie?”
- „Na wiosnę w gospodarstwie urodziło się jedno źrebię, dwoje cieląt, cztery kurczęta i dwa koty. Ile zwierząt urodziło się na wiosnę w gospodarstwie?”
- “W stajni stały snopki siana- 1 pod drzwiami, 2 przy prawej ścianie, 4 przy lewej ścianie. Ile snopków siana stało w stajni?”
- “Kura wysiadywała jajka. Najpierw wykluły się 2 pisklęta, chwilę później 4 pisklęta, a po kolejnej chwili jeszcze 1. Ile piskląt się wykluło?”
Czy podobały się Wam matematyczne łamigłówki? Jeśli tak to teraz chwila przerwy i poruszamy się troszeczkę 🙂
Proponujemy zabawę ruchową „Jastrząb i kurka”
Rodzic wyznacza miejsce zabawy- KURNIK w formie koła (może być skakanka) i gniazdo jastrzębia (np. hula-hop) po przeciwległych stronach. Rodzic jest jastrzębiem, dziecko -kurką. Kurka wychodzi na podwórko i grzebie w ziemi. Na hasło: Jastrząb leci, szybko ucieka na swoja grzędę w kurniku. Jeśli zostanie złapane , wtedy następuje zamiana ról.
Kolejna zabawa ruchowa „Tyle kroków ile głosek”
Dziecko stoi na końcu dywanu a Rodzic po drugiej stronie. Rodzic wypowiada nazwy zwierząt np.: krowa, kot, kura, kogut, koń, pies itp., a dziecko dzieli je na głoski i wykonuje tyle kroków do przodu, ile głosek jest w danym słowie. Zabawę prowadzimy wypowiadając 6-8 nazw zwierząt.
Teraz najwyższy czas, aby nasze rączki mogły pokazać i wyczarować plastelinkowe cudeńka „Na wiejskim podwórku”
Rodzic przygotowuje dla dziecka kolorowa plastelinę i sztywne kartoniki. Dzieci lepią z plasteliny zwierzątka wiejskie i umieszczają je na kartoniku. Rodzic także lepi zwierzątka. Następnie robi z dzieckiem wystawę prac i omawiają wspólnie jakie zwierzęta zostały wykonane.
Na zakończenie uzupełnijcie karty pracy “Ada i Olek” cz.4, str. 82 i 83.
Miłego dnia Kochani 🙂