Wkrótce Wielkanoc
Drodzy Rodzice, Kochane Ekoludki 🙂
Poniżej przedstawiamy Wam propozycje zabaw i form aktywności na dzisiejszy dzień:
Wraz z nadejściem wiosny zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym tygodniu będziemy wspólnie przygotowywać się do świąt. Jest to czas pełen nadziei, nowego życia, czas, który jest nie tylko czasem kolorowych pisanek, kurczaczków i baranków, ale przede wszystkim spędzaniem miłych chwil w gronie rodzinnym.
Na dobry początek posłuchajcie proszę piosenki:
Posłuchajcie teraz moi kochani jakie zwyczaje i tradycje związane są z Wielkanocą:
Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia. Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii. Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty. Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią. Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki. Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha. Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt. Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem. Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.
Chętne Ekoludki zachęcamy do zabawy badawczej „Jajka i woda”.
Potrzebne będą:
jajka surowe,
jajka ugotowane,
szklane naczynia,
sól,
łyżka.
Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie. Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.
Na zakończenie uzupełnijcie proszę karty pracy „Olek i Ada” cz.4 s.64-65
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_kp_6_4/mobile/index.html#p=66
Wykonajcie zadania zgodnie z poleceniami.
Powodzenia 🙂