Witam Ekoludki wiosennie
Dziś dla was na początek bajeczka, obejrzyjcie ją dokładnie
Bajka edukacyjna – proekologiczna
https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
Karty pracy „Nowe przygody Ady i Olka cz.4 str 20 -21
„Mali strażnicy przyrody” – ćwiczenia naśladowcze.
Dziecko maszerują po kole, dostaje laskę gimnastyczną można zastąpić kijem od szczotki, długą łyżką do butów.
– Rodzic mówi: Jesteś ogrodnikiem, będziecie sadzić kwiaty!
1. „Wyrównywanie ziemi” – siad klęczny, wysuwanie laski jak najdalej do przodu i przysuwanie do siebie; przerwa – plecy proste, laska leży z przodu. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy.
2. „Przygotowywanie dołków” – dziecko maszerują wzdłuż pokoju; co dwa kroki „robią dołek” – stukają laską w podłogę; powrót – laska w drugiej ręce; na końcu pokoju odkłada laskę na podłogę.
3. „Sadzenie nasion” – dziecko maszeruje; co dwa kroki wykonują skłon na prostych nogach i „sadzi nasionka”, najpierw prawą ręką, w drodze powrotnej – lewą.
– Teraz w swoim ogródku namalujesz piękną, dużą tęczę.
4. „Malowanie tęczy” – siad skrzyżny, dziecko trzyma laskę oburącz, wysoko nad głową; wykonuje skłony w prawo i w lewo; odpoczynek – ręce opuszczone. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy. Rodzic zbiera laske, a na podłodze rozkłada 4 zabawki w czterech kolorach: czerwone, żółte, niebieskie i zielone. Pod ścianą ustawia cztery kosze oznaczone takimi kolorami, jak zabawki.
– Aby wokół było czysto, musisz pozbierać wszystkie śmieci i posegregować do pojemników.
5. „Segregowanie śmieci” – na sygnał dziecko biega po pokoju, podnoszą po jednej zabawce i wrzuca do odpowiedniego kosza; zabawa trwa do momentu sprzątnięcia wszystkich „śmieci”.
– Las jest już czysty i piękny. Biegają w nim zadowolone zwierzęta, latają ptaki. Pospaceruj i popatrz. Dziecko maszeruje. Kiedy usłyszą nazwę zwierzęcia, odpowiednio reaguje.
7. „Zwierzęta w lesie” – zajączki – skoki obunóż, kolana lekko ugięte; sowa – bieg, wymachy szeroko rozłożonymi rękami; żabki – przysiad podparty, dłonie na podłodze między nogami, podskoki; jeże – leżenie na boku, głowa schowana w ramiona, kolana podciągnięte pod brodę; ćwiczenia można powtórzyć kilka razy, zmieniając kolejność.
– Teraz, po sprzątaniu i spacerze, możecie odpocząć. Rodzic może włączyć muzykę relaksacyjną lub nagrane odgłosy lasu, a dziecko odgrywają opowieść. Kładzie się na „trawie”, zamyka oczy. Oddychaj głęboko, wciągając powietrze nosem i wypuszczając ustami. Las tak pięknie pachnie. Leżysz cichutko i nasłuchujesz ptaków. Odpoczywają twoje ręce i nogi. Leżysz bez ruchu. Stajesz się jakby częścią lasu. Niestety, czas wracać. Wstajesz i maszerujesz do domu.