Witajcie Krasnale
Dzień dobry Kochani 🙂
Pewnie wszyscy jesteście pochłonięci przygotowaniami do Świąt wraz z rodzicami. Wierzę jednak, że znajdziecie chwilę czasu, aby zobaczyć co przygotowałam dla Was na dzisiaj.
Zapraszam do zabawy!!!!
- Na początek zabawa ruchowa z bohaterami teledysku. Wykonujcie proszę w rytm muzyki proponowane ruchy:
lewa ręka, prawa noga w górę, w dół
lewa noga, prawa ręka……kto pomylił się ten klęka.
marsz i podskoki (w przerwie)
lewa ręka, prawa noga w górę, w dół
lewa noga, prawa ręka……kto pomylił się ten klęka.
marsz i podskoki (w przerwie)
- Przyznajcie się teraz Kochane Krasnoludki- czy Wy także oczekujecie na Zająca, który ukryje dla Was jakieś niespodzianki ??? Jeśli tak to posłuchajcie 🙂
Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby, że grudzień to świąteczny okres wręczania prezentów. Dawanie upominków na Wielkanoc jest w Polsce trochę mniej popularne. Mimo to warto wiedzieć, kiedy przychodzi zając do dzieci i jakie prezenty może przynieść. Święta Wielkanocne – oprócz tego, że mają przede wszystkim upamiętnić śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – są także okazją do kultywowania ciekawych tradycji. Na czym polega szukanie jajek wielkanocnych i w jakim celu robi się gniazdko wielkanocne? Kiedy zajączek przynosi prezenty i skąd do nas przywędrował? Zaraz się właśnie o tym dowiecie….
Przyjęło się, że zając wielkanocny przychodzi w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana. Tradycja ta przywędrowała do nas z Niemiec. A więc, po uroczystym śniadaniu w rodzinnym gronie dzieci szukają ukrytych w domu czy ogrodzie prezentów od zajączka. Dzieci wyobrażają sobie, że to duży, puszysty zwierzak z własnym koszem. Konkretnego dnia w roku odwiedza po kolei wszystkie domy i do przygotowanych wcześniej mniejszych koszyczków lub gniazdek wkłada prezenty wielkanocne. Dzieci wiedzą, kiedy przychodzi zając, i wyczekują jego przyjścia. Dlaczego jednak ustalono, że to właśnie zajączek powinien przynosić prezenty? I dlaczego zaczęto go łączyć z jajkami wielkanocnymi? Istnieje kilka teorii. Najczęściej wskazuje się jednak na zależność pomiędzy pojawieniem się zająca a porą roku. W przeszłości to właśnie on był pierwszym zwierzęciem, które wraz z nadejściem wiosny dostrzegano na polach. Zauważano to zwłaszcza podczas polowań, które w dawnych czasach były niezwykle popularne. Tym samym zajączek wielkanocny stał się również symbolem życia po zimowym śnie, w który zapadała cała natura. Żeby jeszcze bardziej podkreślić jego powiązanie z wiosną, często prezentowano go obok wielkanocnych jajek od dawna, co miało symbolizować właśnie – odradzanie się natury do życia, czyli (kwitnienie roślin, budzenie zwierząt, owadów do życia po zimowym śnie).
Drogie Krasnale, sami możecie narysować Wielkanocnego zajączka. Wesołej zabawy