Pisanki, pisanki, kolorowe jajka…
Dzień dobry kochane Ekoludki!
Dzisiejszy dzień zaczniemy od porannej gimnastyki.
Drodzy Rodzice, będziemy potrzebowali Waszej pomocy, a przy okazji myślę, że będziecie się dobrze bawili razem ze swoim dzieckiem.
– „Wyprawa po zakupy” – ćwiczenie nóg. Dziecko i rodzic, trzymają się za ręce. Jedno z was kuca – jest dzieckiem, drugie stoi – to rodzic. Dziecko w pozycji kucznej idzie z rodzicem po zakupy. Po chwili następuje zamiana ról.
– „Zwijanie dywanu” – ćwiczenie siłowe. Dziecko leży na podłodze,a rodzic ma za zadanie przeturlać je kilka razy, po czym następuje zmiana ról.
– „Wiosenne porządki” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci naśladują naprzemiennie wycieranie kurzu na szafie – wspięcie na palce i podniesienie rąk jak najwyżej, i mycie podłogi – kucają i rękoma rysują z lewej i prawej strony koła (naprzemiennie).
– Odpoczynek – stajemy w lekkim rozkroku, nabieramy powietrze nosem, wypuszczamy ustami – powtarzamy kilka razy.
Posłuchajcie teraz wiersza pt. „Pisanki” D. Gellner
Patrzcie,
ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia.
A teraz powiedzcie:
O czym opowiada wiersz?
Bez czego nie ma Wielkanocy?
Jak powstają pisanki?
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
Jak wyglądały pisanki?
Gdzie one leżały?
Dlaczego nie je się pisanek?
Poniżej kilka zdjęć tych barwnych jajek:
Jak zapewne zauważyliście pisanki te różnią się między sobą. Rozróżniamy kilka ich rodzajów:
1. Kraszanki
Gotuje się je w barwnym wywarze – to sposób na naturalne farbowanie jajek. Aby woda uzyskała pożądany kolor, najczęściej dodaje się do niej różne rośliny. Dzięki łupinom cebuli wywar nabiera brązowego koloru, obierki z buraków barwią wodę na różowo, płatki nagietka – na niebiesko, zaś na zielono barwi młode żyto. Jeśli chcesz, aby twoje jajka były białe, dodaj do wody octu, a jeżeli chciałbyś uzyskać kolor żółty, dosyp curry lub kurkumy. Kraszanki mają jeden nadany skorupce jaja kolor. Mogą nie być dodatkowo zdobione, ale też kraszankami nazywa się pisanki jednokolorowe, które mają wzory w naturalnym kolorze skorupki jaja. Wzory te wykonywane są poprzez zdrapywanie naniesionego na jajo koloru lub poprzez rysowanie woskiem na niewybarwionym jaju wzorków za pomocą specjalnego rysika. Później takie jajo się barwi, a wosk usuwa.
2. Oklejanki
Jak podpowiada sama nazwa, są to takie jajka, które okleja się np. sitowiem, płatkami ulubionych kwiatów, nitką wełnianej włóczki czy fragmentem tkaniny. Skorupkę jaja można też okleić skrawkami kolorowego błyszczącego papieru – wtedy taka odmiana oklejanki nosi nazwę nalepianki. Tradycyjne nalepianki (z okolic Krakowa lub Łowicza) najczęściej mają kwiatowe zdobienia.
3. Drapanki
Drapanki mają wzory wydrapywane ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce jajka. Co ciekawe, taki rodzaj jajek wielkanocnych jest popularny nie tylko w Polsce, lecz także w innych częściach Europy, zwłaszcza w Austrii. Najbardziej znane polskie drapanki pochodzą ze Śląska (nazywane są tam też kroszonkami). Mają misterne koronkowe wzory.
4. Ażurki
Ażurki to jedna z bardziej skomplikowanych technik zdobienia jaj. Robi się je z wydmuszek, czyli jaj, z których wydmuchano ich zawartość. Zdobienie samej skorupki jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej ostrożności, gdyż bardzo łatwo jest uszkodzić delikatną powłokę jajka. Wzorki wycina się w skorupce wysokoobrotowym wiertłem. Gotowa pisanka-ażurek wygląda jak trójwymiarowa koronka.
Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób ozdabia się pisanki w Waszym domu. Mam nadzieję, że po powrocie do przedszkola wszystko mi opowiecie 🙂
Ponieważ dzisiaj wtorek to czas na poznanie nowej litery 🙂
Obejrzyjcie proszę film edukacyjny o literze J. Posłuchajcie, jakie wyrazy są na literę J.
Na koniec uzupełnijcie proszę karty pracy „Olek i Ada” cz.4 s.48,49,50,51
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_kp_6_4/mobile/index.html#p=51
Wykonajcie zadania zgodnie z poleceniami.
W zeszytach napiszcie literkę J 🙂
Pozdrawiamy Was cieplutko