Kubusiowy Przyjaciel Natury
Dbam o zasoby naturalne – wodę, powietrze i energię” – Scenariusz nr 4
CELE ZAJĘĆ – dzieci dowiedzą się:
- do czego potrzebne jest powietrze
- co sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone i co robić, aby zmniejszyć jego zanieczyszczenie
- dlaczego woda jest ważna
- skąd bierze się prąd i do czego go używamy
Dzisiaj porozmawiamy o powietrzu, wodzie i energii elektrycznej, czyli zasobach naturalnych, z których korzystamy na co dzień i bez których trudno byłoby nam funkcjonować.
POWIETRZE
Z czym kojarzy się dzieciom hasło powietrze i do czego potrzebne?
Wciągnijcie powietrze przez nos. Czujecie? Klatka piersiowa się podnosi, to znak, że do naszych płuc trafiło powietrze. A teraz powoli wypuśćcie je ustami. Świetnie!
Czy powietrze widać i czy powietrze ma zapach?
Powietrze jest bezwonne i bezbarwne. Są sytuacje, kiedy powietrze ma zapach i kolor. Tak, wtedy, gdy powietrze jest zanieczyszczone.
A co zanieczyszcza powietrze?
Tak, do dymy z kominów domów, fabryk oraz spaliny samochodów. Oddychamy powietrzem z zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest to, by było ono czyste. Wszelkie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. A czasem niestety tak się dzieje.
Co możemy robić, żeby dbać o czyste powietrze?
Aby powietrze było czyste, nie należy palić w piecach śmieciami, można też zamienić samochód na rower lub komunikację miejską, ale także dbać o lasy, bo to one mają zdolność oczyszczania powietrza.
WODA
O tym jak ważna jest woda, opowie nam o tym ona sama. Posłuchajcie.
WYWIAD Z KROPLĄ WODY
Dzień dobry! Kim jesteś?
– Jestem kropelką wody.
– Z tego co wiem jesteś bardzo potrzebna.
– O tak! Powiem nieskromnie, że wręcz niezbędna.
– Do czego? – Do życia! Beze mnie nie byłoby ludzi, zwierząt ani roślin.
– To prawda. A skąd do nas przychodzisz?
– Z rzeki.
– Z rzeki? To pewnie jesteś brudna.
– No wiesz?! Jestem czysta. Zanim trafię do Was jestem myta.
– Jak to? Woda myta?
– Tak, ale nie w wodzie. Najpierw ogromna pompa pompuje mnie z rzeki do oczyszczalni. Tam jestem przepuszczana przez różnego rodzaju filtry, bo na nich zostają zanieczyszczenia. I czysta trafiam do Was.
– A jak to się dzieje, że jesteś w kranie?
– Płynę do Was rurami, które połączone są z kranem w każdym domu, przedszkolu czy szkole. Proste?
– Hmm, przekonamy się zaraz. Tymczasem, dziękuję, że zechciałaś do nas wpaść i opowiedzieć troszkę o sobie.
– Ja też dziękuję! Pamiętajcie każda kropla jest ważna – zakręcajcie krany!!!
Woda jest najważniejszą substancją na świecie! Jest niezbędna do życia! Człowiek, zwierzęta i rośliny składają się z wody i muszą pić, aby przetrwać! Każdy z nas ma w domu kran, z którego płynie woda, wystarczy odkręcić kurek. Ale czy pamiętacie z wywiadu, skąd bierze się tam woda? Tak, woda trafia do naszych kranów z rzek, jezior a czasem pompuje się ją z ziemi, ale zanim się to stanie, musi zostać oczyszczona. Następnie płynie długimi rurami – wodociągami – do naszych domów. Każda kropla wody jest cenna i trzeba wodę oszczędzać, ponieważ jej oczyszczanie wymaga zużycia ogromnej ilości energii.
ENERGIA
Prąd to niezwykłe, niewidzialne zjawisko. Powstaje, kiedy malutkie cząsteczki – elektrony – zaczną poruszać się w jednym kierunku. Pamiętacie jak w przedszkolu bawiliśmy się w „Iskierkę” i podawaliśmy sobie ręce w kole przesyłając uścisk? Jeżeli trakcja energetyczna zadziała, to energia obiegnie całą grupę! Tak, w ten sposób stworzyliśmy sieć energetyczną. Dzięki podobnym sieciom prąd z elektrowni płynie kablami do gniazdek w naszych domach. Bądźcie ostrożni to poważna sprawa! Prąd w gniazdkach oraz płynący w kablach jest bardzo potrzebny, ale jest też bardzo niebezpieczny! Bądźcie ostrożni podczas korzystania ze sprzętów podłączonych do prądu! Nie dotykajcie gniazdek!
Do czego potrzebujemy prądu? Prąd w gniazdku sprawia, że możemy zaświecić lampę, włączyć telewizor, dzięki niemu w lodówce może być chłodno, a żelazko staje się gorące. Możemy także pracować na komputerze, słuchać radia, suszyć włosy i prać ubrania.
A teraz zadania dla was
- Powietrze – Lasy to płuca naszej planety. Narysuj najpiękniejszy obrazek, na którym będzie mnóstwo drzew i krzewów – las, park
- Woda – wymyśl znaczek, który będzie przypominał wszystkim domownikom o oszczędzaniu wody i umieść go w łazience. Obserwuj, czy twoja rodzina oszczędza wodę np. przy myciu zębów.
- Energia – policz ile w twoim domu jest urządzeń, które działają na prąd, postaraj się gasić światło wychodząc z pomieszczeń w twoim domu – oszczędzaj energię