Witam Was Kochane Krasnale w środowy poranek 🙂
Zapraszam na Zumbę!
Drodzy Rodzice pamiętajcie, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Ruch przy muzyce niesie szereg korzyści dla rozwoju dziecka. Poprawia jego ogólny stan zdrowia, wpływa na siłę mięśni i poprawną postawę, poprawia koordynację i płynność ruchu, ćwiczy kreatywność oraz poprawia nastrój 🙂
Poruszaliście się Kochani to teraz czas na zabawy słowotwórcze i logopedyczne. Wspólnie z rodzicami dokonajcie wyboru dla Was najciekawszych.
- Dokończ słowo:
Prowadzący – rodzic rzuca do dziecka piłkę podając jednocześnie pierwszą sylabę wyrazu. Dziecko ma za zadanie złapać piłkę i dokończyć wyraz. W nagrodę inicjuje dalszą część zabawy, rzucając piłkę do prowadzącego i podając pierwszą sylabę kolejnego wyrazu. - Zabawa artykulacyjna z wierszykiem “Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój język zna?” (E.Stadtmuller):
Prowadzący mówi fragmenty wiersza (można pokazywać przy tym ilustracje), dziecko włącza się w odpowiednich momentach:
“Kotek miskę mleka miał, pyszne było – miauknął: ….. .
Piesek też by pewnie chciał. Szczeka głośno: ….., …, … .
Małej myszce ser się śni. Piszczy cicho: …, …, … .
Kurka zniosła jajek sto. Gdacze o tym: …, …, … .
Kaczka śliczne piórka ma. Kwacze dumnie: …, …, … .
Nad jeziorem żabek tłum kumka sobie: …, …, … “. - Kołysanka – zabawa ortofoniczna:
Dziecko wybiera sobie lalę i siada na dywanie słuchając wskazówek rodzica:
Będziemy teraz usypiać lale. Śpiewamy naszej lali kołysankę ? ‘aaa…..’. Ale lala płacze (‘eee…’), więc misia bardzo to dziwi (‘ooo…’). Próbujemy jeszcze raz uśpić lalę (‘aaa…’), ale lala nadal płacze (‘yyy…’). Śpiewamy nadal (‘aaa…’) i w końcu lale usypiają. Musimy być więc bardzo cicho (‘iii…’). Delikatnie odkładamy zabawki na miejsce. Zabawę powtarzamy. - Sprzątanie – zabawa ortofoniczno – ruchowa:
Dziecko słucha instrukcji rodzica, naśladując jednocześnie jego ruchy i wydając odgłosy związane z wykonywanymi czynnościami, np.: “Będziemy dziś porządkować nasz pokój. Pozbieramy zabawki – “hop – siup”, pościeramy kurze – “pucu-pucu”, wymieciemy śmieci z kątów – “szast – prast”, wyrzucimy śmieci do kosza – “bęc – bęc”, zetrzemy podłogi – “szuru – buru” i nasz pokój będzie lśnić!”. Tempo i nasilenie głosu można zmieniać. - O czym myślę?:
To trochę takie kalambury, ale bez pokazywania. „Ma łaty, daje mleko i je trawę” – proste: krowa. „Może być w różnych kolorach i pisać w różnych kolorach i najczęściej jest drewniane” – też proste: kredka. Ale „służy do robienia ciasta, ale nie tylko i bywa głośny”? Sami sobie odpowiedzcie na tę zagadkę ;).
A teraz zapraszamy do wysłuchania piosenki o wiośnie, może zaprosicie domowników do wspólnego śpiewania
Tam daleko gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.
Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi zielenieje świat !
2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu
małą torebeczkę. Chętnie żuje gumę i robi
balony a z nich każdy jest zielony.
Ref. Maszeruje wiosna …
3. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas
każda trawka chce być już zielona.
gdybyś zapomniała inną drogą poszła
zima by została mroźna.
Ref. Maszeruje wiosna…
Miłego dnia Krasnale!